Hangay György ötlete megvalósult: múlt héten Dr. Vojnits András (1941-2021) emléktáblát kapott szeretett Börzsönyének szívében, Kemencén, a Favágók és erdészek emlékműve mellett. A pár szavas méltatás és stilizált afrikai lepke őrzi emlékét.
Csupán még egy hasonló tábla létezéséről van tudomásunk Magyarországon. A négy éve, fiatalon elhunyt Polonyi Vilmos (1970-2018) kedvenc gyűjtőhelyén, a zsámbéki Nyakas-hegyen réztábla emlékezik róla, amibe az Oxytrypia orbiculosa, a magyar lepkészet legendákkal övezett lepkefajának képét is belemetszették. Ez a nappal repülő éjszakai lepke sokakat megihletett, köztük Jókai Mór és Móra Ferenc irodalmárokat is, Polonyi Vili meg lepkészként próbálta újra megtalálni.
Szabóky Csaba könyvében (A lepkészet története Magyarországon) olvastam, hogy két lepkész sírhelyét díszíti lepke. Az egyik Bezsilla László (1903-1983) a pestújhelyi "Lepkekirály" (róla itt írtunk), a másik Nattán Miklós (1910-1970), aki Kaposváron van eltemetve. Kis keresés után mindkét sírról találtam fotót az interneten, ezek a cikk végén láthatóak.
Az említett példák mutatják, hogy a lepkészet nem csupán munka, hobbi, szórakozás vagy hivatás, de sokunk életének annyira meghatározó része, hogy a síron túl is elkísér. Talán éppen azért, mert a veszteség ellenére az élet kalandokkal, sikerekkel, szép, közös élményekkel teli részére emlékezteti az ismerősöket.
Polonyi Vilmos emléktáblája a Nyakas-hegyen.
Jobbra lent Bezsilla László sírjának képe, rajta egy sütkérező lepkével. Forrás: Rákospalotai temető
Nattán Miklós "aranylepkés" sírjáról két különböző időpontban készült felvétel a kaposvári zsidó temetőben.
2024-es frissítés:
Idén 50 éve, hogy elhunyt báró Lipthay Béla (1892-1974). Ennek kapcsán keresgélve vettem észre, hogy Szécsényben egy lepke díszíti emléktábláját a róla elnevezett szakiskola homlokzatán. (Szécsény, Haynald Lajos utca 11.) Életéről röviden itt írtunk.
Lipthay Béla emléktáblája Szécsényben.
Katona Gergely