Mészáros Zoltán és Szabóky Csaba, 2005. A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma. Növényvédelem különszám, Budapest, 1-178, ISSN 0133-0829
Mészáros Zoltán és Szabóky Csaba, 2012. A magyarországi nagylepkék gyakorlati albuma. Szalkay József Magyar Lepkészeti Egyesület, Budapest, 185 old., ISBN 978-963-08-3118-5
A két kötet fedőlapja
Mivel ez egy lepkekönyves blog, ez a két kiadvány pontosan a profiljába illik. Magyarul van, lepkészeknek íródott és eredeti munka. A két kötet szándéka már benne van a címében: gyakorlati album. Tehát arra hivatott, hogy a lepkékről olyan ismereteket közöljön, ami nem öncélú.
A két könyv apropóját talán az a képsorozat adta, amit Szabóky Csaba még a múlt században (!), a digitális kor hajnala előtt készített. Célja volt bemutatni művészi, de a természetet hűen ábrázoló tusrajzokon a mai Magyarország területén fellelhető lepkecsaládokat gyakoribb vagy valami szempontból érdekesebb képviselőin keresztül. A rajzokhoz pedig tömör, a jelenlegi ismereteinket leginkább tükröző szöveget társítani.

A nagylepkés album egyik oldala
Mindkét kötet szövegezését a nemrégiben elhunyt Mészáros Zoltánnak (1936-2017) köszönhetjük. A lepkék ismertetése valóban segít a fajok „gyakorlati” megismerésében, mert a határozóbélyegeken túl kitér nemcsak azok elterjedésére, ökológiai viszonyaira, hanem az erdészeti és a mezőgazdasági növényvédelemmel kapcsolatos vonatkozásaikra is. Így az albumok segítségével áttekinthetjük a lepkék sokféleségét és a legalapvetőbb ismereteket is megszerezhetjük a magyarországi fauna majdnem minden lepkecsaládjáról.
Zárszóként pedig: az itt ismertetett „gyakorlati albumok” azt a már letűnt világot tükrözik, amikor a kutatóknak esszéiket, szakcikkeiket és könyveiket fáradtságos munkával, kézzel készített tusrajzokkal, ábrákkal és grafikonokkal kellett ábrázolniuk. Ha kezünkbe vesszük a Fauna Hungariae köteteket vagy belelapozunk a Folia entomologica hungarica vagy a Természet Világa múlt századi évfolyamaiba, ezzel szembesülünk. Bármennyire is beláthatatlan távlatokat nyit meg előttünk a digitális technika, a letűnt kor módszereit és eredményeit nem szabad lebecsülni vagy egyszerűen félretenni. Tudni kell ezeket a képeket is olvasni, az általuk küldött üzenetet helyesen értelmezni. De erre csak akkor vagyunk képesek, ha ezekkel a könyvekkel gyakorlatban is együtt élünk. Hát éljünk velük!
Bálint Zsolt