Ez a hónap nekünk az afrikai lepkéké! Sokat gondolunk a nemrégen meghalt Torben Larsenra, aki könyvekkel és számos fontos tanulmánnyal gyarapította az afrikai lepkész irodalmat. Egyikünk többször találkozott vele Londonban meg Oxfordban. De ellátogatott a mi múzeumunkba is az európai-afrikai lepkész Sáfián Szabolccsal. Vele most dolgozunk egy számunkra nagy, mások szemében talán jelentéktelen felfedezésen. Hamarosan jön! És sokat forgatjuk az idén 75 éves Bernard d’Abrera afrotópikus könyveit, mivel egy kis lepkegyűjteményt kell összeállítanunk a Szegeden most készülő Afrika kiállításra. Ennek kapcsán kell megemlékezzünk Kittenberger Kálmánról (1881-1958).
Kittenberger Kálmán által gyűjtött Aranyos Danaisz (Danaus chrysippus) eredeti cédulával (és a jobb elülső szárnyának felszínén valószínűleg a gyűjtő ujjlenyomatával).
Kittenberger nemcsak oroszlánokra hanem lepkékre is vadászott. Mégpedig eredményesen. Egyelőre nem sikerült az általa ajándékozott vagy tőle vásárolt lepkék leltárba-vételi listáját megtalálni, de annyi bizonyos: jelentős anyagunk származik tőle. Az Afrikában gyűjtött Kittenberger-lepkéket egy évszázada rejtik szekrényeink üvegfedelű tárlófiókjai. Átvészeltek háborúkat, forradalmat és szabadságharcot. Az egyetlen kárt Velez Zsigmond, egykori kolléga tette bennük. Tetemes részüket hazavitte, az eredeti lelőhely-cédulákat eldobta és a tűkre a sajátjait húzta. Szerencsére nem mindegyiket. Aztán az eltulajdonított lepkék visszakerültek a Természettudományi Múzeumba.
Kittenberger Kálmán által gyűjtött de "katonásított" cédulájú Gyöngyös Kolotka (Colotis protomedia), amin Velez Zsigmond-féle cédula is található.
Amit kevesen tudnak, hogy Kittenberger lepkéit Katona név alatt is keresni kell. Ugyanis az akkori osztályvezető, Horváth Géza (1847-1937) a nagy vadászt militarizálta. Értsd: Kittenberger nevét Katonára változtattatta. Pedig "Cementhegyi" lett volna a hiteles magyar változat. A lepkegyűjteményben jó volt az eredeti név is, hiszen Schmidt Antal kurátor se kovácsosított. Ezt a néma, de beszédes ellenállást jelzik a kittenbergeres cédulák. Schmidt és Kittenberger nemcsak családneveikhez, hanem egymáshoz is ragaszkodtak. Olyannyira, hogy Kittenberger az angol hadifogságból még levelezőlapot is küldött Schmidtnek – ilyet csak a legközelebbi családtagok, vagy kebelbarátok kaptak. Bár leltárkönyveket nem találtunk, ez a tábori levelezőlap valamicskét kárpótolt bennünket.
Kittenberger Kálmán tábori levelezőlapja Schmidt Antalnak címezve Indiából.
Tudjuk, Kittenberger a hadifogságba eséskor komoly vadászzsákmánnyal rendelkezett. Utazóládájában biztos lepkék is voltak. Afrikában mindenét elkobozták, hadizsákmányként bekebelezték, majd helyben elárverezték. Feltehetően sok Kittenberger-féle natural object a londoni természetrajzi múzeumba került. Egyikünk sokat dolgozott Londonban. De sose jutott ideje arra, hogy az afrikai lepkék között ezzel a szemmel kutakodjon. Van-e köztük cédula, amin Kittenberger név olvasható? Vagy tényleg militarizálták, és a Kittenberger helyett csak annyi van feltüntetve, hogy HPOW (Hungarian Prisoner Of War) vagy HS (Hungarian Soldier)? Magyar katona? Mindegy. A lepkéit, ha voltak, örökre becementezték a brit birodalomba.
Bálint Zsolt és Katona Gergely