Miguel Ginés Muñoz Sariot, 2011. Biología y ecología de los licénidos españoles. [A spanyol Lángszinérfélék biológiája és ökológiája.] Atarfe, Granada. 383 pp.
Nem sokat írok erről a könyvről. Mert egyszerűen lenyűgöző és még mindig sokkoló hatása alatt állok. Még írás közben is dadognom kell! Az összes ibériai lángszinérféle (79 faj) élete és környezete, és minden ahhoz kapcsolódó és ami kapcsolódhat, egy könyvbe foglalva. Mikroszkópikus felvételek petékről, hangyaszervekről, petehéját rágó hernyócskákról, jószágként hangyák által pásztorolt hernyók nyája, hangyaboly életjelenetek, fürkészek-darazsak, megrágott levélkék, nagyszerű tájképek élettől viruló hajdani gleccsermorénákkal vagy tavaszi esők után virágzó sivatagokkal, és persze a szokványos hernyó-báb-lepke képsorozatok, stb., stb. És mindezek jó szöveggel magyarázva. De visszatérve a képekre: egyikük-másikuk oly sokat mondó, vagy oly költői!
Ehhez hasonlót eddig talán csak a svájciak tettek le az asztalra*, de amíg a tornyos Bazíleában egy külön kis hadsereg hozta össze a könyvet, a kies Granadában egy ember vállalkozott erre hősiesen. Igaz a hadsereg az összes svájci nappalilepkét bemutatta, míg a mi hősünk csak a boglárkákat, farkröpéreket és lángszinéreket vette célkeresztjébe. Emiatt talán bővebben és alaposabban is dokumentálta a fajokat.
Ez a spanyol könyv, meg persze az említett svájci is, legyen útmutató, hogy mit is csinálhat egy XXI. századi lepkész, fényképezőgéppel a kezében: szinte mindent! Ehhez még azt is tudni kell, hogy Magyarországon, és a tágabban vett Kárpát-medencében sokszor még a leggyakoribb lepkék hernyónak tápnövényével sem vagyunk igazán tisztában. Az adatok egy része az irodalomból öröklött vagy másoktól kritikátlanul átvett nem közép-duna-medencei forrásokból származik, amelyek szinte összefagyott jégtorlaszként emelkednek a hazai lepkészet folyamában. Szóval magyar vonatkozásban minden kétséget kizáróan nemcsak út-, hanem jégtörő munka is lenne, ha készülne ilyesmi nem csupán a Lángszinérfélékről, hanem az araszkákról, csuklyászkról, pohókokról, szenderekről és még sorolhatnám őket elég hosszan!
*Tagfalter und Ihre Lebensräume – hamarosan ismertetjük ezt is.
Bálint Zsolt