Andrew F.E. Neild. The Butterflies of Venezuela. Meridian Press Publications.
Part 1 (1996): 144 pp, 1195 figs; Part 2 (2008): 275 pp, 1451 figs.
„Ahogy elhagytam a Choroní-t átszelő hegyi folyócska fölött levő faóriások alatt húzódó ültetvényt, beértem az erdőbe. Az árnyékban a hegy teteje felé húzódó ösvényen tucatszámra repkedtek a nappali lepkék. Egy hálócsapás után hat különféle árnyika (Ithomiinae) és két felemáska (Dismorphiinae) fajt számoltam meg a zöld tüll között. Itt döbbentem rá, hogy ez a fajta erdei fauna szinte teljesen hiányzik a mi erdeinkből. Aztán feljebb, az oldallagosan futó kis öntözőcsatorna mentén felfedeztem, hogy az ott növő bambuszok tetején a mi Zöldfonákú Farkincásunk (Callophrys rubi) távoli rokonait képviselő Cyanophyrs acaste és egy még talán leíratlan Erora hím példányai üldögélnek. Egészen lázba jöttem. De már ugyanitt, a Helenor Szépke (Morpho helenor) felbukkanása már nem volt olyan döbbenetes élmény, mint a legelső alkalommal, amikor San Isidróban, a kőbánya előtt az autóból Balázzsal megláttuk az első repülő Morpho-t.”
A fenti bekezdés, ami a 2008-as venezuelai expedícónk naplóbejegyzéseire támaszkodik, csalétkül szolgál az itt nem ismertetendő, csupán csak bemutatandó könyvsorozathoz, ami Venezuela pillangóalakú nappalilepkéit monografikusan dolgozza fel. Az eddig megjelent két kötet a Szöglencfélék (Nymphalidae) legszebb és leginkább ismert alcsaládjait tárgyalja, úgy mint Enyhészformák (Limenitidinae), Szinjátszóformák (Apaturinae) és Lengérformák (Charaxinae), majd Ákreaformák (Acraeinae), Csőrkeformák (Libythaeinae), Szöglencfromák (Nymphalinae), Árnyikaformák (Ithomiinae) és Szépkeformák (Morphinae).
A szöveges részben taxonómia és tipológia, osztályozás és rendszerezés, és a fajok életmenete, a legnagyobb részletességgel kerül kibontásra; mindezek előtt pedig az első rész nyitó oldalain tömör és rövid bevezetőt olvashatunk a lepkékről és a lepkészet tudományáról általában, és persze magáról Venezueláról is. Aki az Újvilág trópusain nappalilepkészik vagy onnan származó anyagokkal foglalkozik, annak kiváló támaszt nyújt ez a könyv, hiszen a szerző által közzé tett ismeretanyag, sok-sok eredmény és új meglátás, nem korlátozódik kizárólag a Venezuela határain belül eső területekre. A könyvről bővebbet a szerző által készített és frissített honlapon lehet megtudni: http://www.thebutterfliesofvenezuela.com/.
Bálint Zsolt