Sokan szerették és tisztelték a tavaly télen közülünk eltávozott dr Nyírő Miklóst (*1929) szűkebb hazájában, Inotán, Várpalotán és Székesfehérváron, ahol hosszú évtizedeken át körzeti- majd szemész szakorvosként szolgált. Hivatása és nagycsaládja mellett kevés szabadideje maradt, de azt lakóhelye környéke és hazánk lepkefaunája kutatásának szentelte. Az utolsó „nagy öregek” közé tartozott, akik még maxim lámpával kezdték a gyűjtést, de életük alkonyán már alkalmazhatták a modern módszereket is.
Gyűjteménye több ezer hazai „nagylepkét" tartalmaz, köztük olyan különlegességek bizonyítópéldányát, amelyek nagyon ritkán kerülnek a lepkészek hálójába, vagy fényképezőgépük lencséje elé. A gyűjtemény csaknem teljes, a hazai faunából kimutatott fajokból nagyon kevés hiányzik. A sok-sok érdekesség közül megemlítjük, hogy Nyírő doktor fogta talán utolsóként Magyarországon az L-betűs Szöglencet (Roddia l-album), és ő találta meg az Ékes Csuklyászt (Cucullia formosa) egy olyan helyen, ami élete végig titokban maradt.
Értékes gyűjteménye 1994-ben Németh Lajoshoz került, akit lepkész körökben sokan ismernek. Lajos még legényként csatlakozott a Hreblay Márton (1963-2000) által szervezett expedíciókhoz, gyűjtötte a lepkéket a Balkánon és Kisázsiában, és eljutott a Himalájába is. Azóta nagyot változott a világ, a lepkegyűjtést abbahagyta, de úgy gondolta, hogy Nyírő doktor hagyatékát meg kell őrizni az utókornak. Ezért a gyűjteményt, a hozzá tartozó dokumentumokkal együtt felajánlotta a Magyar Természettudományi Múzeumnak, amit 2012. február 23-án szállították fel Budapestre a múzeum dolgozói.
Nyírő doktor írásos hagyatéka is szót érdemel. A mondhatni szokásos levelezésen és a katalógusokon túl, a dokumentumok között publikálatlan kéziratok is találhatók. Fény derült arra is, hogy komolyan foglalkozott bölcseleti kérdésekkel. Az 1989-es változások után három könyvet is publikált saját költségén. Ezekben elemezte a nyugati filozófiákat. Bevallja, hogy nagy hatást gyakorolt rá Albert Schweitzer doktor, evangélikus lelkész és Teilhard de Chardin zoológus, jezsuita szerzetes: a két gondolkodó világnézete segítette abban, hogy összefoglalhassa saját, személyes meglátásait. Bölcseleti írásait a második világháborút átéltek humanizmusa, és az evolúcióba vetett hit hatja át. Ennek példájaként csatoljuk a hagyatékban talált "Arcképem” című írásának letisztázott kéziratát.
A Magyar Természettudományi Múzeum köszönetét fejezi ki Németh Lajosnak az ajándékozásért, és tisztelettel adózik Nyírő Miklós emlékének.
Bálint Zsolt
Képek: 1-2. Nyírő Miklós várpalotai otthonában, a lepkés szekrény előtt, jól látszanak az általa készített dobozok. (1994.) 3. Szállítás előtt, a múzeumi Opel Zafira lehajtott hátsó ülésekkel: a Nyírő-gyűjtemény félig megtölti a csomagteret. (2012. február 23.) 4-10. Különböző dobozok, különböző tartalommal, már a Magyar Természettudományi Múzeumban. (2012. március 1.) 11. A teljes gyűjtemény fertőtlenítésre vár. (2012. március 1.) 12. A „Nyugat filozófiája” című magánkiadású jegyzet dedikált címlapja. Fotók: Németh Tamás (4-11).