Frivaldszky Imre, 1865. Jellemző adatok Magyarország faunájához. Magyar Tudományos Akadémia Évkönyve XI, 274 oldal, I-XIII tábla.
Frivaldszky Imre ajánlása a „Jellemző adatok” egyik ismert színes litográfiás példányából (Németh Lajos tulajdona)
Először Mészáros Zoltán és Vojnits András 1972-ben megjelent „Lepkék, pillék, pillangók” című könyvében olvastam Frivaldszky Imre nevét. Azt is olvastam, hogy a „Jellemző adatok Magyarország faunájához” című művéért akadémiai nagydíjat kapott. Mivel szorgalmas könyvtárba járó kisfiú voltam, a kerületi gyerekkönyvtárból próbáltam kikölcsönözni. Az ottani állományban nem volt. A könyvtáros néni, aki segítőkészen utánanézett, legközelebbi látogatásomkor azt mondta: majd ha felnőtt leszek, elolvashatom, mert csak felnőtt könyvtárakban van meg, és kevés helyen. És gyerekkönyvtárnak nem kölcsönzik ki, mert ritka és régi könyv. Azóta izgatott Frivaldszky Imre, és az ő jellemző adatai. És persze Magyarország, és az ő faunája.
A Jellemző adatok VII. sz színes táblája, rajta a faunánkra ma is jellemző vagy már kipusztult éjenc fajokkal
Később a Magyar Természettudományi Múzeumban, a lepkegyűjteményi könyvtárban se találtam. Lepkész ismerőseim sohase hivatkoztak a könyvre. Elfelejtették? Vagy nem ismerték? A bogárgyűjteményben bukkantam rá. Szép, tiszta példány volt, ráadásul a nagyon ritka színes litográfiákkal ellátott sorozatból. Ilyen litografált példányt még eddig csak a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárában, és Németh Lajosnál láttam. Fekete-fehér, nem színezett táblást viszont már többet is, bár azok is ritkák, ha nem is annyira, mint a színes. Elolvastam a könyvet, és rádöbbentem: ez valóban a magyar fauna alapvetése volt, de valami fátum folytán rovarászatunk megfeledkezett róla. Nemcsak a magyar neveket felejtették el, és a helyettesítették német fordításokkal, hanem magukat a nagyszerű adatokat is olyannyira, hogy néhány faj első hazai adatát nem Frivaldszkynak, hanem két vagy három nemzedékkel később dolgozó rovarász utódainak tulajdonítják.
A Magyar Rovartani Társaság Frivaldszky Imre Emlékérmei (arany, ezüst és bronz fokozatok)
Frivaldszky Imre nagyságát a rovarászaink sosem felejtették el. Ezt jelzi a „vészterhes” időkben alapított Frivaldszky Imre Emlékérem díj is, ami a legrangosabb elismerés, amit hazánkban egy rovarász a szakmától kaphat. De közel egy évszázadnak kellett eltelnie, hogy az elfeledett nagy mű újra felbukkanjon és visszakérje helyét a magyar entomológusok könyves polcára. Vig Károly írt a műről néhány nagyszerű és méltató sort, és persze jómagam már évek óta fáradozom azért, hogy minél többen ismerhessék. 2015-ben lesz a „Jellemző adatok” megjelenésének 150. évfordulója! Bízom abban, hogy addigra sikerül a reprint kiadást megvalósítani.
Bálint Zsolt
Frissítés:
A könyv színes táblás változatának reprintje 2015. júniusában megjelent, a Pytheas kiadó honlapjáról megrendelhető.