Serge Berthier, 2010: Photonique des Morphos, Springer-Verlag France, Paris, 248 pp, ISBN-13 : 978-2-277-09407.
A francia fizikus-entomológus szerző rendhagyó lepkés könyvet írt. Nem a lepkék életével, sokféleségével vagy osztályozásával foglalkozik, hanem a modern technika segítségével azt elemzi, hogy miért éppen olyan a lepkék színe, amilyennek látjuk. Vizsgálatainak tárgyául a Szépkerokonúak (Morphini) tribuszát választotta. Ez a lepkecsoport feltűnő fényjelenségeket hoz létre pikkelyeinek segítségével, így a fizikusok figyelme már régóta feléjük fordult, és egyes fajaikat vizsgálva már érdekes felfedezések születtek. Ezért az alkalmazott módszerek és mélységek a lepkészek számára nem a szokványosak: a szerző szilárdtest-fizika mérőeszközeihez nyúl, és a mikron- és a nanotartományba ereszkedik alá. Kérdései megválaszolásához különféle mikroszkópok és spektrométerek egész arzenálját veti be.
A könyv fejezetrészei és a bennük foglaltak a halandó lepkész számára ugyancsak különlegesnek hangzanak: szerkezetek és tulajdonságok (1. rész), jellemzés (2. rész), megjelenítés és mintázás (3. rész), alapvető adatok (4. rész). Ezeket a bevezető részek és az összefoglalás keretezi. A bevezető egyik része a taxonómiai és rendszertani áttekintés, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a „szépkeismeretben” járatlan olvasó különbséget tudjon tenni a vizsgált fajok között. Az első három fejezet a különféle módszereket és kísérleteket ismerteti, a szerző számtalan eredeti egyenletével, táblázatával, színes ábrájával és grafikonjával szemléltetve. A negyedik fejezet az előzőekben bemutatottakat vetíti le az összes fajra.
Ez után a könyv után bízvást állíthatjuk, hogy a Szépkerokonúak a leginkább ismert lepkék közé tartoznak. Nagyon sok szépkefajnak ismerjük az életmódját, taxonómiájuk és osztályozásuk kiforrottnak látszik, főbb törzsfejlődési vonalaikat is úgy hisszük, megismertük. Mivel valóban szépek, magukra vonják nemcsak a gyönyörködő átlagember, hanem az éles szemű tudósok figyelmét is. Várható, hogy további izgalmas kutatásokat ösztönöznek. Serge Berthier könyve jó példa arra, hogy az igazi tudomány nem marad meg a jelenségek puszta leírásánál, hanem próbálja megérteni és az összefüggéseket megláttatni. Remélem, hogy a szépkék fénytana hozzájárul ahhoz, hogy ezeknek a csodaszép lepkéknek az életét és viselkedését még alaposabban megismerjük, és így az emberekhez még közelebb kerülhessenek.
Bálint Zsolt
Utóirat: Sokan a Morpho-kat tarják a legszebb lepkéknek. Talán a legismertebb trópusi lepkék. Van is egypár jobb-rosszabb magyar nevük, csak hogy néhányat említsek betűrendben: afroditélepke, amazonlepke, azúrlepke, morfólepke, szivárványlepke, szivárványpillangó, vénuszlepke, és a többi. Én a szépke nevet találtam ki nekik, ezt használom majd, ha magyarul kell róluk írnom.